طوطی ماکائو ( آرا )

طوطی ماکائو - آرا

معرفی و زیستگاه اصلی طوطی ماکائو

ماکائو آبی و زرد یا (ararauna آرا آرانا) و معروف به ماکائو آبی طلایی، این پرنده عضوی از گروهی بزرگ از طوطیان نوگرمسیری به نام ماکائوها می‌باشد. این نژاد در جنگل‌های انبوه و بخصوص در نواحی باتلاقی و در نواحی نورگیر و کم درخت جنگل زیست می‌کند. در جنگل‌های گرمسیری امریکای جنوبی از ترینیداد و جنوب ونزوئلا تا جنوب برزیل، بولیوی و پاراگوئه زیستگاه این گونه محسوب می‌شود و محدوده‌ای دیگر از زیستگاه این پرنده در امریکای مرکزی که محدود به کشور پاناما می‌شود قرار دارد. این گونه در ترینیداد در خطر انقراض قرار گرفته‌ است. در کشور پاراگوئه نیز در آستانه انقراض کلی قرار داشت اما همچنان هم می‌توان آنها را یافت و گستردگی نسبتاً خوبی در بخش بزرگی از قاره امریکای جنوبی دارد. در شهر میامی در ایالات متحده، مرکزی برای ازدیاد نسل و پرورش این گونه وجود دارد. این دلیل باعث شد تا این گونه از خطر انقراض جدی به حداقل نگرانی ارتقا یابد.

ویژگیها و خصوصیات ظاهری طوطی ماکائو

این پرندگان می‌توانند از ۷۶cm تا ۸۶cm رشد کنند و وزنی معادل ۹۰۰ تا ۱۳۰۰ گرم داشته باشند. ظاهر این پرنده را رنگ آبی در ناحیه بال و دم، رنگ آبی تیره در قسمت زیرین منقار، رنگ سبز در قسمت پیشانی و رنگ زرد طلایی که دیگر نقاط بدن پرنده را پوشانده تشکیل شده‌ است. منقار پرنده رنگی سیاه داشته و قدرت بسیاری برای خرد کردن دانه و آجیل‌های سخت دارد. چهره پرنده برهنه و سفید رنگ بوده و گاهی اوقات از شدت هیجان به رنگ صورتی تغییر رنگ می‌دهد. خطوط منظمی از پرهای کوچک سفید و سیاه در حاشیه چشم در چهره برهنه پرنده این گونه را متمایز می‌کند. تنوع بسیار کمی در طیف رنگی بالها وجود دارد. بعضی از پرندگان بیشتر به رنگ نارنجی متمایل بوده و برخی دیگر نیز متمایل به رنگ زرد تیره به ویژه در ناحیه سینه هستند. این مورد آخر بیشتر در پرندگان ترینیداد و منطقه کارائیب دیده می‌شود به نظر می‌رسد که این موضوع به دلیل عوامل محیطی است. ماکائو آبی طلایی از منقار قدرتمند خود برای شکستن دانه‌ها و پوسته سخت آجیل‌ها و همچنین برای بالا رفتن از درختان استفاده می‌کنند.
طوطی ماکائو یا آرا دارای نژاد های مختلف است که اساس تقسیم بندی این نژاد ها رنگ آن ها است. این نژاد ها عبارت اند از:
ماکائو آبی طلایی _ طوطی اسکارلت ماکائو _ ماکائو سبز _ ماکائو آبی و قرمز تیره ـ ماکائو آرا هانس و …
بعضی از ماکائوها ۶۰ تا ۸۰ سال یا حتی بیشتر از آن زندگی می‌کنند. زیستگاه طبیعی بیشتر این پرندگان معمولا در جنگل‌های بارانی یافت می‌شود، اما برخی از گونه‌ها در زیستگاه‌های خشک و مرطوب نیز یافت می‌شوند.

پرهای صورت هر ماکائو مانند اثر انگشت بی‌مانند و یکتاست.

ماکائو بطور جنسیتی یک شکل دارد و این بدین معناست که هر دو جنس نر و ماده‌ آنها یک شکل و طرح دارند.

ماکائو بعنوان بزرگترین پرنده خانگی در میان طوطیان شناخته می‌شوند. ماکائو سنبلی بلندترین نوع ماکائو است. فاصله‌ بین سر تا دم او حدوداً ۱۰۱ سانتی متر است. ماکائو دم بلند و همچنین منقار بزرگی دارد. در طول زمان منقار قوی ماکائو به یک منقار بزرگ و خمیده تبدیل شده تا بتواند دانه‌های سخت را از هم باز کند.

این پرندگان دارای بدن‌های بلند و کشیده با پرهای رنگی هستند و رنگ آنها از آبی ماکائوی سنبلی گرفته تا قرمز ماکائوی ارغوانی متفاوت هستند. برخی از گونه‌های ماکائو قسمت‌های خالی روی صورتشان دارند.

بطور غیر رسمی ماکائو به دو گروه تقسیم بندی می‌شوند: ماکائوی بزرگ و ماکائوی کوچک.

ماکائو بزرگ شامل آرا، بی دندان منقارها و اسپیکس می‌شود. گروه “ماکائو آبی” ماکائو سنبلی را نیز به همراه ماکائوی لیر و اسپیکس که بسیار در معرض خطر قرار دارند را در بر می‌گیرد.

ماکائوهای کوچک خیلی کوچکتر هستند و شامل دیوسیتاکا، اورتوسیتاکا و پریمولیوس‌ها می‌شود.

گرچه ۱۸ گونه‌ی زنده‌ی ماکائو وجود دارد اما همه‌ی آنها در نزد پرورش دهندگان محبوب نیستند.

ماکائوهایی که بعنوان پرنده خانگی نگهداری می‌شوند اغلب ماکائوی آبی و طلایی، بال سبز، کتف قرمز، سنبلی، ارغوانی، ارتشی و ماکائو سینه بلوطی می‌باشد.

بطورکلی این پرنده از لحاظ جثه جز بزرگ‌ترین طوطی‌ها به شمار می‌روند.
ماکائو

خصوصیات رفتاری طوطی ماکائو

یکی از بارز ترین و مهم ترین خصوصیات رفتاری طوطی ماکائو احساساتی و مهربان بودن آن است. به طوری که این پرنده نیاز مند توجه و رسیدگی بسیار است و به سرعت به صاحب خود احساس وابستگی پیدا می کند. این طوطی بسیار اجتماعی است و توانایی ارتباط برقرار کردن با انسان ها را دارد. طوطی ماکائو به قدری مهربان و حساس است که اگر از جانب صاحب آن بی اعتنایی صورت بگیرد طوطی ماکائو کاملا آن را حس می کند و در روحیه اش اثر می گذارد! به طور کلی روحیه ی طوطی ماکائو مقداری تهاجمی است و می تواند در مواقعی که لازم باشد با نوک پر قدرت و نیز پنجه هایش به حریف خود حمله کند.

به همین علت آموزش صحیح و کاملا اصولی این پرنده در سنین پایین جهت کنترل روحیه و آرام کردن آن ها بسیار ضروری است. اگر شما ناگهان صدای جیغ های گوش خراش طوطی های ماکائو آبی طلایی را شنیدید باید بدانید که آن ها یا عصبانی اند و یا در حال تخم گذاری هستند! کسانی که تمایل به نگهداری ماکائو آبی طلایی را در خانه دارند باید آموزش های لازم جهت مراقبت و طرز رفتار با آن ها را ببیند چرا که این پرندگان حساس اگر بی محبتی و بی توجهی ببینند ممکن است قهر و یا حمله کنند. در مواردی دیده شده که طوطی ماکائو با دیدن کم لطفی از طرف صاحبش افسرده شده و یا شروع به کندن پر های خود کرده است!

طوطی ماکائو آبی طلایی نسبت به سایر طوطی های سخن گو چندان توانایی یاد گیری سخن گفتن را ندارند و فقط در سنین پایین و زمانی که جوجه هستند می توان چند کلمه ی محدود را به آن ها آموزش داد و اگر سن آن ها بالا تر رفت دیگر توانایی یاد گیری آن ها بسیار پایین خواهد آمد و آموزش دادن آن ها سخت تر خواهد شد. 

ماکائو نسبتاً بازیگوش است و عاشق اسباب بازی‌هایی است که بتواند بجود، خصوصاً اسباب بازی‌هایی که از چوب ساخته شده باشند. ماکائوی خانگی نیاز دارد تا اسباب بازی‌های مناسب و ایمن که بتواند خرابشان کند برایش مهیا باشد.

ماکائو پرنده‌ی باهوشی است و فعالیت‌هایی که آنها را به چالش بکشد را دوست دارند. فعالیت‌هایی مثل جستجوی غذا. جستجوی غذا شامل به دنبال غذا گشتن یا زمانی را سپری کردن برای از غذا لذت بردن است.

ماکائو ممکن است بخواهد با ترساندن افراد بازی کند و اینگونه به سمت آنها می‌پرد. این بازی با یک ژست خشمگین انجام نمی‌شود و بیشتر به خاطر واکنشی که در پی دارد انجام می‌شود.

ماکائو آرا

تغذیه طوطی ماکائو

این طوطی‌ها نیز مشابه سایر طوطی‌ها به خوردن دانه‌ها، مغزها و میوه‌ها علاقه مند هستند. علاوه بر آن به آجیل، فندق، گردو و انواع دیگر خشکبار علاقه دارند. نوک سفت و سخت آن‌ها کمک می‌کند حتی دانه‌هایی با پوست سخت نیز برای آن‌ها قابل خوردن باشد. در کنار میوه و سبزیجات باید از ویتامین‌ها و مکمل‌ها نیز برای این پرنده استفاده کرد.

از نان سوخاری، تخم مرغ، مرغ پخته شده و گوشت البته بدون ادویه و مواد افزودنی می‌توان برای تغذیه طوطی آرا استفاده کرد.

تغذیه سالم و مورد نیاز طوطی ماکائو آبی طلایی شامل موارد زیر است:

 • دانه های حبوبات مثل لوبیا
 • غلات
 • تخم کدو
 • تخم آفتابگردان
 • دانه ی بادام زمینی
 • دانه ی فندق
 • گردو
 • نخود
 • ارزن
 • کتان
 • یکی از بهترین روش تغذیه ی کامل طوطی ماکائو آبی سفید ترکیب کردن چند نوع میوه و سبزیجات با یکدیگر می باشد. برای مثال ترکیب شلیل، هلو، موز، توت فرنگی، سیب، گلابی، کاهو، هویج، کلم، اسفناج و خیار است. نکته قابل توجه این است که بهتر از غذای طوطی ماکائو آبی طلایی در صبح داده شود.

   

  بعضی از مواد غذایی برای طوطی ماکائو بسیار مضر است و از خوراندن آن ها به طوطی باید پرهیز کرد که چند نمونه از آن ها را در پایین ذکر می کنیم:

  • هسته ی هلو (به دلیل داشتن سیانور یا اسید سانیدریک)
  • هسته ی آلو
  • هسته ی گیلاس
  • ریواس
  • میوه ی آووکادو (به دلیل چربی زیاد آن)
  • سیب زمینی
  • قارچ
  • نمک ( باعث کم شدن آب بدن ماکائو و ادرار آن می شود)
  • سیر و پیاز (باعث از بین بردن سلول های خونی قرمز طوطی ماکائو می شود)
  • برنج (در هر دو حالت پخته یا خام)
  •  کاکائو و شکلات
  • کافئین
  • قند و شکر

قفس و محیط مناسب برای ماکائو

قفس ماکائو باید به اندازه کافی بلند باشد تا پرهای دم او به کف قفس نخورد. قفس پرنده باید دارای میله‌های قطور باشد. همچنین درون قفس چوب‌هایی برای حرکت و جابجایی پرنده قرار دهید.

این پرنده به ندرت پرواز می‌کند، از این رو می‌توانید در طول روز آن‌ها را بیرون از قفس قرار دهید. در طول شب بهتر است درون قفس باشند. زیرا اگر احساس ترس کنند شروع به پرواز کرده و ممکن است آسیب ببینند.

قفس ماکائو بهتر است قابلیت باز شدن از بالا را جهت سهولت دسترسی به پرنده داشته باشد.

طوطی های ماکائو کوچک به قفسی با حداقل ابعاد ۶۰ سانتیمتر عرض، ۹۰ سانتیمتر طول و ۱۲۰ سانتیمتر ارتفاع و با حداقل فاصله میله های ۲  تا ۲٫۵ سانتیمتر نیاز دارند.

طوطی های ماکائو بزرگ به قفسی با حداقل ابعاد ۹۰ سانتیمتر عرض، ۱۲۰ سانتیمتر طول و ۱۵۰ سانتیمتر ارتفاع و با حداقل فاصله میله های ۲٫۵ تا ۴ سانتیمتر نیاز دارند.

ماکائو

تولیدمثل ماکائو

طوطی ماکائو آبی که در قفس نگه داری می شود اگر لانه اش دارای شرایط مورد نیاز مانند دمای هوای مناسب و تغذیه کافی باشد اقدام به جفت گیری و تخم گذاری می کنند. اما ماکائو های آبی طلایی رها در طبیعت با رسیدن فصل بهار و گرم تر شدن هوا، شروع به ساختن لانه ها با استفاده از گیاهان و برگ های نرم و ابریشمی در تنه ی درختان می کنند.

این طوطی به طور معمول در هر سال یک بار جفت گیری می کنند که طی هر جفت گیری ماکائوی ماده ۳ تا ۴ عدد تخم می گذارد و به مدت ۲۵ تا ۲۸ روز روی تخم ها می خوابد تا جوجه ها سر از تخم در بیاورند. پر های جوجه های ماکائو به مدت پس از سه ماه به طور کامل رشد می یابند و با کمک مراقبت های طوطی ماکائو های نر و ماده آماده پرواز خواهند شد.

شخصیت و هوش طوطی ماکائو

ماکائوها پرندگان اجتماعی هستند. و به‌طور معمول پیوندهای زوجی قوی و یک همسری را تشکیل می‌دهند. آنها معمولاً در حفره‌های بالای درختان یا در کنار صخره‌ها لانه سازی می‌کنند. هر دو والدین با ویژگی‌های تهاجمی از تخم و جوجه‌های خود دفاع می‌کنند. این پرنده‌ها به صورت دسته‌ها و گله‌های بزرگ پرواز می‌کنند. طوطی آرا هانس از گونه‌های این طوطی است که بومی گینه، شمال آمازون و برزیل است.

ماکائو بسیار بازیگوش و کنجکاو است. و قادر به تقلید از صدای انسان می‌باشد. همچنین قادر به رسیدن به سرعت پرواز تا ۵۶ کیلومتر در ساعت هستند. طوطی آرا سخنگو توانایی کمی برای صحبت کردن دارد و به دلیل صدای گوش خراش معمولا کمتر صحبت می‌کنند.