شاه طوطی و ملنگو ( طوطی اسکندر )

شاه طوطی و ملنگو

تاریخچه و زادگاه اصلی شاه طوطی

تاریخچه شاه طوطی (Pesitaculla eupatria) به ۳۵۶ سال قبل از میلاد بر می گردد، زمانیکه اسکندر مقدونی علاقه زیادی به نگهداری این پرندگان پیدا کرده بود. او تعداد زیادی از این پرندگان را از زادگاهشان در جنوب شرقی آسیا (هندوستان، افغانستان و پاکستان) به اروپا و مدیترانه منتقل نمود.در آن زمان نگهداری از این پرنده مخصوص اشراف و نشانه لوکس بودن بود. در اصل نام این پرنده از اسکندر اقتباس شده و Alexandrine Parakeet نام گرفته است.
از آنجائیکه این پرنده دارای رنگ سبز و جثه کوچک تا متوسط است و نسبتاً هم پر سر و صداست، در گروه پاراکیت ها قرار گرفته. یکی دیگر از پرندگانی که در این خانواده قرار دارد، مرغ عشق یا همان باجیگارد می باشد.
شاه طوطی از بزرگترین پرندگان این خانواده است که به آنها Large Indian Ringneck هم گفته می شود. ویژگی منحصر به فرد این پرندگان داشتن حلقه سیاه – صورتی در دور گردنشان است.

ویژگی های ظاهری در شاه طوطی

رنگ اصلی بدن : سبز، گونه و پشت گردن دارای سایه آبی، شکم دارای طیف روشن تر

سایز کل بدن : متوسط ( حدود ۵۸ سانتیمتر )

ویژگی های دُم : بلند و باریک ( ۳۶ – ۱۶ سانتیمتر )، زیر دم زرد رنگ، روی دم سبز آبی، نوک دم زرد

منقار : بزرگ و معمولاً قرمز رنگ است، نوک منقار زرد رنگ است، شیار کوچک در منقار بالا به رنگ قرمز، زرد یا سیاه

بال ها : چند درجه تیره تر از بدن و قسمت زیرین زرد رنگ است. روی بال پرهای قرمز رنگ بصورت لکه وجود دارد.

وزن بالغ : ۲۵۰ گرم بطور میانگین

ویژگی های خاص : تکه ای قرمز – نارنجی روی شانه، حلقه دور گردن تا گوشه های پایین منقار، پشت حلقه صورتی و جلو مشکی ( در نرها ).

واریته های مختلف رنگی : طوسی، سبز – طوسی، سبز – آبی، لوتینو ( سفید – زرد )، آلبینو ( سفید )

ملنگو و شاه طوطی

شخصیت و خصوصیات رفتاری شاه طوطی

یکی از مهمترین دلایل ارجحیت شاه طوطی اینست که از خویشاوند نزدیک خودش یعنی طوطی ملنگو ( Small Indian Ringneck ) آرام تر و ساکت تر است و در عین حال بسیار راحت تر از سایر پرندگان اهلی و رام می شود. ولی این بدان معنی نیست که اصلاً سر و صدا نداشته باشد !

شاه طوطی آرام و مؤدب و در عین حال عاشق صحبت کردن است. بشدت با احساس و عاشق اینست که به او توجه شود. ضمناً بسیار کنجکاو بوده و به همه چیز سرک می کشد!

از لحاظ اجتماعی بودن، این طوطی کمی هم خجالتی است و به محیط های دارای آرامش علاقمند می باشد ( بر خلاف لاو بِرد که مدام فعالیت داشته و عاشق هیجان است ). بنابراین اگر دنبال پرنده ای هستید که مدام با او در حال بازی و فعالیت فیزیکی و هیجان باشید، شاه طوطی گزینه مناسبی نیست.

از لحاظ رام و دستی شدن، این پرنده یکی از بانمک ترین و مؤدب ترین پرندگانی است که میتوانید به آن دستی غذا بدهید. هوش این پرنده بالاست و قابلیت یادگیری انواع حرکات آکروباتیک و تردستی را دارد. این پرنده حتی در صورتیکه جفت هم داشته باشد رام می ماند ولی اگر از جفتش جدا شود کمی دچار استرس خواهد شد.

این طوطی مناسب خانواده است و میتواند با چند نفر ارتباط بگیرد ولی میزان وفاداریش به یکی از این نفرات بیشتر است. بهتر است قبل از نگهداری این پرنده، تجربه نگهداری از پاراکیت های کوچکتر را داشته باشید ولی با این وجود برای افراد تازه کار گزینه مناسبی است.

شاه طوطی هم مانند سایر پرندگان به جویدن ( خصوصاً اشیاء چوبی ) علاقه دارد بنابراین باید برای آن اسباب بازی های چوبی، طنابی و آکریلیک تهیه کنید. این پرنده ترجیح میدهد که خودش را با اسباب بازی پازلی سرگرم کرده و هوش خودش را به چالش بکشد. عاشق اینست که غذایش را قایم کنید تا مجبور شود بدنبال آن بگردد بنابراین اگر سرگرمی کافی نداشته باشد، بزودی حوصله اش سر می رود. 

عاشق نوازش و خاراندن سر است و ارتباط گرفتن است ولی باید توجه نمائید که بیش از حد عمیق شدن این ارتباط سبب میشود که شما را با جفتش اشتباه بگیرد !

تنها نکته ای در خصوص شاه طوطی که نسبت به ملنگو امتیاز منفی می گیرد، جیغ زدن است که نسبتاً گوش خراش بوده و در مواقع هیجان، ترس و یا اعتراض نسبت به موضوعی ممکنست با جیغ او مواجه شوید. 

از نظر تقلید و سخنگویی از ملنگو بهتر است و صدایی با نمک و کارتونی داشته و می تواند ۲۰ – ۱۰ کلمه را بطور کامل حفظ کند و با کیفیت خوبی تلفظ نماید. تقریباً هر صدایی را می تواند عالی تقلید نماید.

در خصوص خرابکاری، باید بدانید که اگر اسباب بازی مناسب در اختیار این پرنده نباشد، ممکنست نسبت به جویدن وسایل منزل اقدام کند !

بهتر است مستقل بودن را به این پرنده تمرین بدهید تا در مواقع تنهایی بتواند خودش را سرگرم کند ولی به هر حال باید روزانه حدود ۳ ساعت برایش وقت بگذارید در غیر اینصورت بهتر است که برایش جفت مناسبی تهیه کنید زیرا بی توجهی را دوست ندارند. 

پَرکنی در این پرنده بندرت دیده می شود ( بر خلاف کاسکو ).

 

تشخیص جنسیت شاه طوطی

تنها وجه تفریق جنسیت در این پرنده، حلقه مشکی دور گردن است که در جنس نر دیده می شود و در ماده و طوطی های نابالغ وجود ندارد. البته این حلقه در سن دو سالگی به وضوح ایجاد می شود بنابراین می بایست تا ۲۴ – ۱۸ ماهگی صبر کرد.

دقیق ترین روش تعیین جنسیت تست DNA است که میتواند در هر سنی انجام بگیرد.

تفریق دادن طوطی های نابالغ از جنس ماده بر اساس وضعیت دم و رنگ چشم انجام میگیرد. طول دُم جوجه ها از ماده ها کوتاه تر بوده و رنگ چشم آنها قهوه ای است در صورتیکه رنگ چشم ماده بالغ کِرِمی است.

جوجه های شاه طوطی در ابتدا پَرهای ریز و زُمخت سفیدی دارند که به مرور از بین رفته و جوجه لُخت می شود. چند روز بعد نقاط طوسی در نیمه پائینی پشت جوجه ظاهر میشوند که بعد به کرک های طوسی رنگی تبدیل می گردند. پَرهای پروازی در ۸ هفتگی کم کم رشد میکنند.

منقار جوجه تازه متولد شده تا ۵ – ۴ ماهگی زرد رنگ است که به مرور ابتدا مشکی و سپس قرمز رنگ می شود و همزمان پَرهای صورتی در ناحیه سینه ظاهر می گردند.

این پرنده دو بار در سال پَر ریزی دارد که معمولاً حدود سه هفته طول می کشد. در طی این دوره می بایست غذایی متعادل ( مثلاً سه عدد بادام با پوست در روز ) در اختیارش گذاشت و از ویتامین ها هم استفاده کرد.

نگهداری از شاه طوطی

بطورکلی محیطی که برای نگهداری از پرنده در نظر گرفته می شود باید امن، بدور از حیوانات شکارچی، سرما، نور مستقیم خورشید، دود و بخار آشپزخانه و هر گونه آلودگی باشد. 

شاه طوطی ها روزانه به ۷ – ۴ ساعت نور طبیعی و ۱۲ – ۱۰ ساعت خواب و استراحت نیاز دارند. 

طول عمر این پرنده ها اگر خوب نگهداری شوند به ۳۰ – ۲۰ سال و در برخی گونه ها حتی تا ۵۰ سال هم می رسد.

شاه طوطی یا طوطی اسکندر

ویژگی های قفس

بدلیل جثه بزرگتر و دُم طویل تر شاه طوطی نسبت به سایر پاراکیت ها، طبیعتاً به قفس بزرگتری نیاز دارند تا امکان فعالیت و پرواز محدودی هم داشته باشند.

حداقل ارتفاع قفس میبایست ۹۲ سانتیمتر و طول آن ۶۱ سانتیمتر باشد. بدلیل قدرت منقار این پرنده، جنس میله های قفس باید مقاوم در نظر گرفته شود. حداقل ابعاد جایگاه خواب پرنده نیز ۵۱ سانتیمتر در ۵۱ سانتیمتر است.

باید دقت شود که در محیط پنجره باز، پنکه و آیینه در دسترس نباشد.

چوب های نشیمنگاه حداقل در سه سایز و شکل مختلف در محل های متنوع و با شکل سطوح  مختلف در اختیار پرنده بگذارید (مانند چوب سخت طبیعی، مخصوص سائیدن ناخن خا و مخصوص جویدن).

ضمناً انواع اسباب بازی مثل تاب، نردبان، توپ و … را در قفس تعبیه نمائید تا پرنده بتواند سرگرم شود.

تغذیه شاه طوطی

شاه طوطی نسبت به ملنگو بهتر از غذا استقبال میکند. نکته مهم داشتن تغذیه و رژیم غذایی متعادل است و اگر تغذیه صرفاٌ بر اساس دانه ها انجام شود، پرنده شما را مستعد چاقی، کمبود مواد معدنی و ویتامین ها و برخی بیماری های متابولیک می نماید. بنابراین داشتن تغذیه مناسب و متعادل از اهمیت زیادی برخوردار است. کلیات یک رژیم غذایی متعادل به شرح ذیل است :

پلت های فرموله / گرانوله    ۷۰٪

میوه / سبزیجات / صیفیجات / برنج / پاستا   ۱۵٪

مخلوطی از دانه ها   ۱۰٪

مغزیجات   ۵٪ ( معادل یک گردو یا بادام با پوست در روز )

سایر موارد ( غذای تخم مرغی خشک، حشرات خشک، حبوبات و غلات پخته ) به مقدار مورد نیاز

تولیدمثل شاه طوطی

میانگین تعداد تخم : ۴ – ۲ عدد

دوره انکوباسیون ( نشستن روی تخم ) : شاه طوطی ۲۸ روز و ملنگو ۲۴ روز

ظاهر شدن پَرهای پروازی : ۵۰ روزگی

مستقل شدن جوجه ها از والدین : ۱۰۰ – ۸۵ روزگی

بلوغ جنسی : بین ۳ – ۲ سالگی

بهتر است تا جفت ها چند ماه قبل از جفتگیری با هم آشنا شده و به هم عادت نمایند. در غیر اینصورت ممکنست ترسیده و از جفتگیری امتناع نماید.

ارتباط با سایر پرندگان

شاه طوطی ها معمولاً با هم خوب کنار می آیند ولی ممکنست به گونه های دیگر پرخاشگری کنند. بنابراین آنها را با پرندگان کوچکتر در یک قفس قرار ندهید زیرا بدلیل قدرت منقارشان ممکنست به پرنده های کوچکتر آسیب جدی وارد کنند. رابطه شاه طوطی ها و ملنگو خوب است ولی نباید به آنها اجازه جفتگیری داده شود.

 

تفاوت شاه طوطی و ملنگو

به طور کلی تفاوت طوطی ملنگو و شاه طوطی عبارتند از:

  1. جثه و اندازه ملنگو کوچکتر از شاه طوطی است.
  2. برخلاف ملنگو روی لبه های بال شاه طوطی لکه سرخ وجود دارد.
  3. در واقع شاه طوطی آرام تر و البته مودب تر و اهلی تر است.
  4. کم و بیش شاه طوطی نسبت به ملنگو خجالتی تر است و به محیط آرام و ساکت نیاز دارد در صورتی که طوطی ملنگو  از سر و صدا و محیط های شلوغ خوشش می آید.
  5. هر دو طوطی سبز جیغ می زنند اما جیغ زدن شاه طوطی بلند تر است.
  6. شاه طوطی و ملنگو هر دو جزو طوطی های سخنگو هستند با این تفاوت که طوطی ملنگو استعداد و توانایی بیشتری در صحبت کردن و تقلید صدا دارد.
فرق شاه طوطی و ملنگو